Παληκάρι ο Απόλλωνας Ποντίων Ασπροπύργου 1-1 με τον Βύζα Μεγάρων

Προβλημάτισε ο Βύζας Μεγάρων

Μετά από ένα αμφίροπο μάτς στο γήπεδο της Νέας Περάμου για την 2η αγωνιστική της Α΄κατηγορίας ο Απόλλωνας Ποντίων Ασπροπύργου πήρε ισοπαλία 1-1 από τον Βύζα που προβλημάτισε με την απόδοσή του.
Στο πρώτο ημίχρονο ο Βύζας είχε τον έλεγχο του αγώνα και την υπεροχή αλλά μάταια όμως. Ο Απόλλωνας με πολύ καλή αμυντική τακτική καλό κέντρο και ξαφνικές αντεπιθέσεις ανέλαβε υπεροχή στο δεύτερο μέρος και τις ευκαιρίες και παραλίγο στο τέλος να φύγει με το τρίποντο.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ:

7′ Ο Τσγγόπουλος τροφοδότησε με κεφαλιά τον Γάλα από τα δεξιά το σούτ έφυγε άουτ.
41′ Ο Κλωνάρης έβγαλε την σέντρα από τα αριστερά η μπάλα έφτασε στον Γάλα που έστρωσε στον Σιδέρη το σούτ του τελευταίου έφυγε ξυστά άουτ.
48′ Ο Κλωνάρης έδωσε την ασίστ στον Παπαδάκη το συριστό σούτ έφυγε άουτ.
57′ ΓΚΟΛΛΛΛΛ Ο Μειμαρίδης κτύπησε το φάουλ από τα δεξιάκαι ο Μυστρίδης με κεφαλιά έκανε το 0-1 παγώνοντας το γήπεδο.
65′ Ο Σιδέρης έδωσε στον Κλωνάρη το σούτ έφυγε άουτ.
67′ Γυριστό σούτ του Μειμαρίδη απέκρουσε ο Αρχοντάκης.
70′ Ξαφνικό σούτ του Γεωργιάδη από το ύψος της μεγάλης περιοχής απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Βύζα.
78′ Ο Σιδηρόπουλος εξαπέλησε ένα δυνατό σούτ έξω από την μεγάλη περιοχή άουτ.
81′ ΓΚΟΛΛΛΛΛ Χέρι Σωπιάδη μέσα στην περιοχή ο διαιτητής Βάτσιος έδειξε την άσπρη βούλα. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο Παπαδάκης και έφερε το μάτς στα ίσια 1-1.
86′ Σέντρα του Κουσίδη κεφαλιά του Σοφιανίδη απέκρουσε ο Αρχοντάκης.
90+3 Ο Παρασίδης έπιασε το σούτ και απέκρουσε σωτήρια ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων.

Αξλίζει να σημειωθεί πριν τον αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του παλιού προέδρου του Βύζα Σωτήρη Μαζιώτη.

Πολύ καλή η διαιτησία του Αριστείδη Βάτσιου. Βοηθοί Βαλκάνος Α, Χαντζίκος Γ.
Παρατηρητής αγώνα Στέλιος Τσακαλίδης.
Ιατρός Κώστας Οικονομόπουλος.

ΒΥΖΑΣ ΜΕΓΑΡΩΝ(προπονητής Βασίλης Στασινόπουλος): Αρχοντάκης, Μουσκάι, Τοπτίδης, Πατσιονίδης, Βελέντζας, Φλέγκας, Κλωνάρης(82΄Νάκας), Σιδέρης, Παπαδάκης, Τσιγγόπουλος(64΄Χάρμπαλης), Γάλας.
Αναπληρωματικοί: Καλτσάς, Ξενάκης, Ρόκου, Δρυμούσης, Χαντζής.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΟΝΤΙΩΝ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ(προπονητής Μάκης Παπαδόπουλος): Τσεπέρης, Ασλανίδης, Σωπιάδης, Μυστρίδης, Νίκας, Παρασίδης, Κουσίδης(90+ Μανασίδης), Σιδηρόπουλος Λ, Μειμαρίδης(74′ Νταγιάντας), Γεωργιάδης, Δανιηλίδης(83΄Σοφιανίδης).
Αναπληρωματικοί: Σαββίδης, Σιδηρόπουλος Χ. Αδελφόπουλος, Πουρουτζίδης.

ΚΟΥΣ-ΚΟΥΣ

Αρκετοί φίλαθλοι βρέθηκαν στις εξέδρες του γηπέδου μεταξύ αυτών οι προπονητές Μάκης Πανταζής, Σταύρος Κ. Φωτίου, Χάρης Κουστέρης, Κυριάκος Μίχας, Γιάννης Μπότσης(Μανδραικός), Γιάννης Ρόκκας, Μιχάλης Κατσάφαρος(Ηρακλής Ελευσίνας), Νίκος Σπέης, οι παράγοντες Γιάννης Μέμεζας(Ηρακλής Ελευσίνας), από τον Μανδραικό οι Δημήτρης Τσοτσοβιέννας, Νίκος Βλάχος, από τον Εθνικό Πανοράματος ο Χρήστος Παππούς κ.α.
Στην λήξη του αγώνα οι ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων καθώς και οι προπονητές και οι παράγοντες έφυγαν αγκαλιασμένοι από το γήπεδο και έδωσαν συγχαρητήρια ο ένας στον άλλον άλλα και στο άρχοντα της συνάντησης για την σπουδαία του διαιτησία.
Αξίζουν συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες αλά και στους φιλάθλους που παρακολούθησαν την αναμέτρηση.

Ρεπορτάζ-Φωτό: ΑΝΕΣΤΗΣ ΤΣΑΚΙΡΟΓΛΟΥ