Ο Ιωνικός με οβίδα του Αοσμαν στο 86’ επικράτησε του Αρη

Την πρώτη του νίκη για τη φετινή σεζόν σημείωσε για την 2η αγωνιστική που άνοιξε την αυλαία της Super League Interwetten ο Ιωνικός στη Νεάπολη επί του Αρη Θεσσαλονίκης με 1-0 και την πρώτη σε επίπεδο πρώτης κατηγορίας μετά από 14 χρόνια.

Οι «κιτρινόμαυροι» του Δημήτρη Σπανού ξεκίνησαν καλύτερα το ματς, έχασαν την πρώτη καλή ευκαιρία τους στο 4’ με τον Σάσα (μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης) και είχαν την κατοχή της μπάλας στο πρώτο ημίχρονο, δημιουργώντας ακόμη μία καλή φάση με το σουτ του Μπερτόγλιο στο 42’.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Καμαρά απέτυχε να βρει καλά την μπάλα από πολύ κοντά στο 49’, με τους παίκτες του Άρη να ανεβάζουν κι άλλο την πίεσή τους και να φτάνουν ξανά κοντά στο γκολ στο 81’ με το σουτ του Χαΐροβιτς που πέρασε ελάχιστα άουτ.

Το πρόβλημα στο γκολ που παρουσίασε ο Άρης του Ακη Μάντζιου και στο ματς της πρεμιέρας με τον ΟΦΗ, του στέρησε τη δυνατότητα να εκμεταλλευτεί το καλό του διάστημα και σαν να μην έφτανε αυτό, στο 87΄ λεπτό βρέθηκε πίσω στο σκορ από ένα υπέροχο τέρμα του Αίας Άοσμαν.

Ο μεσοεπιθετικός του Ιωνικού είδε τη μπάλα να στρώνεται μπροστά του, επιχείρησε το σουτ με το δεξί και έστειλε τη μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Ντένις που δεν μπορούσε να αντιδράσει, χαρίζοντας στο φινάλε μία τεράστιας σημασίας νίκη για τους Νικαιώτες και «βυθίζοντας» ακόμη περισσότερο βαθμολογικά τους «κιτρινόμαυρους».

Διαιτητής: Κουτσιαύτης (Άρτας) Βοηθοί: Ψαρρής (Ζακύνθου), Κόλλιας (Ηπείρου).

Τέταρτος: Τσέτσιλας (Γρεβενών) VAR: Φωτιάς (Πέλλας), Παπαδάκης (Ηρακλείου).

Κίτρινες κάρτες: Ντάλσιο 11’, Λενίς 23’, Γκοτσούλιας 25’ Σάσα 68’, Καμπράλ 85’, Χουτεσιώτης 90+5.

ΙΩΝΙΚΟΣ(προπονητής Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Βαλεριάνος, Σάντσεζ, Τσιγκρίσνκι, Μύγας, Γκοτσούλιας (54′ Κάνιας), Ντάλσιο, Καμπράλ (88′ Κιάκος), Άοσμαν (88′ Βαφέας), Λενίς (28′ Ματσούκας), Τουράμ.

ΑΡΗΣ:  (προπονητής Άκης Μάντζιος): Ντένις, Σάκιτς (57′ Γκάνεα), Φαμπιάνο. Μπράμπετς, Σούντγκρεν, Σάσα, Εντιαγέ, Ιτούρμπε (46′ Γκάμα), Μπερτόγλιο (46′ Μοχανάντ), Μαντσίνι (68′ Χαΐροβιτς), Καμαρά (83′ Μάνος).

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ:

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΣΠΑΝΟΣ:

«Είναι λογικό να έχουμε ένα ωφέλιμο άγχος. Έχουμε μια πολύ καλή ομάδα, τακτικά είμαστε άψογοι, χτυπήσαμε τις αδυναμίες του Άρη και καταφέραμε να πάρουμε το τρίποντο της νίκης που είναι πολύ σημαντικό.

Έχει να κάνει με την στιγμή και την ατομικότητα ενός παίκτη. Η ομάδα στάθηκε καλά, η ομάδα ήταν διαβασμένη, αλλά δεν θέλουμε να ευλογούμε τα γένια μας, τα αποτελέσματα θα είναι αυτά που θα πουν τι δουλειά κάνουμε.