Ο Εθνικός 2-1 εκτός την ΑΕ Μοσχάτου στον πρώτο αγώνα για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Πειραιά

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: ΦΩΤΗΣ ΚΑΤΣΟΥΦΗΣ

Άλμα πρόκρισης για τον τελικό της διοργάνωσης έκανε ο Εθνικός που στον πρώτο αγώνα για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Πειραιά νίκησε εκτός έδρας την ΑΕ Μοσχάτου με 1-2.

Τη νίκη με 2-1 επί της ΑΕ Μοσχάτου πανηγύρισε ο νέος τεχνικός του Εθνικού, Νίκος Γκουλής που έκανε νικηφόρο ντεμπούτο στον πάγκο των Πειραιωτών.

Ο Νίκος Γκουλής είχε την ευκαιρία να δει την ετοιμότητα των παικτών του, αλλά και την αγωνιστική τους κατάσταση, ενόψει της δύσκολη συνέχειας στο πρωτάθλημα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Εθνικός επικράτησε με 2-1 της ΑΕ Μοσχάτου, με τον Μάρτιν Μπλάνκο να σκοράρει δύο γκολ. Συγκεκριμένα, το πρώτο τέρμα ήρθε στο 21ο λεπτό έπειτα από σουτ του Μπλάνκο. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε πέντα λεπτά αργότερα με τον Στούπη με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μπλάνκο στο 60′ με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Μάναλη.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΕ ΜΟΣΧΑΤΟΥ: Αθανασόπουλος, Μουρελάτος, Ξενιτόπουλος, Φιαμέγκος, Στεφανής (90’ λ. τρ. Μπόλης), Σιδηρόπουλος (46’ Δριμούσης), Νιζάμης, Σόουζα, Σαπαλίδης (66’ Χατζάκης), Σπανός, Στούπης.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ: Χαλκίδης, Σκεντεράι, Βενέτης, Κορνέζος, Σμίλτος, Λεωνιδόπουλος (76’ Αλεξίου), Σταματάκος (59’ Μάναλης), Κωνσταντίνου, Μπλάνκο (90’+1’ Μπούτερ), Πολίτης (59’ Ρομάνο), Παυλάκης.

Κύπελλο Ερασιτεχνών Πειραιά 2018-2019
(6η φάση)
Αγώνας Γήπεδο Ημέρα Ημ/νία Ώρα Διαιτητές Αποτέλεσμα
1. ΑΕ ΜΟΣΧΑΤΟΥ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ (βοηθοί Παρατηρητες: ΛΗΝΑΣ – ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΣ) ΜΟΣΧΑΤΟΥ Τετάρτη 13/03/19 16:30 ΣΠΑΘΑΣ Η., ΚΟΡΩΝΑΣ Χ., ΦΑΓΚΡΙΔΑΣ Α.
4oς: ΜΠΑΛΑΧΟΥΤΗΣ Γ.
(Παρατηρητής Αγώνα: ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ) 1-2