Κύπελλο: Βήμα πρόκρισης ο Βύζας Μεγάρων

Βήμα πρόκρισης ο Βύζας Μεγάρων

Εύκολο ήταν για το Βύζαντα το απόγευμα της Τετάρτης 27/10 στην έδρα του στον πρώτο αγώνα της Β΄φάσης του Κυπέλλου ΕΠΣΔΑ. Νίκησε τον Ερμή Άνω Λιοσίων με 2-0 και πήρε το αναμενόμενο προβάδισμα για την επόμενη φάση. Ο αντίπαλος του Βύζα ο οποίος προέρχεται από τη Β΄κατηγορία παρέταξε ένα δυνατό σύνολο με ενισχυμένη άμυνα και στάθηκε πολύ καλά. Επαλήθευσε δε τα προγνωστικά τα οποία τον θέλουν να πρωταγωνιστήσει. Σκόρερ του Βύζαντα ήταν ο Στρατιδάκης στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και ο Σαχόλι στο 68′. Ο νεαρός τερματοφύλακάς του Δημήτρης Κουφής δεν είχε πολλή δουλειά αλλά σε δύο κρίσιμες φάσεις απεσόβησε εντυπωσιακά γκολ και έτσι οι κιτρινόμαυροι δεν μπήκαν σε περιπέτειες.

Φάσεις και γκολ:

25′ Σούτ του Παπαδάκη περνάει μόλις άουτ

34′ Αριστερό δυνατό σουτ του Φρυγανά έξω από την περιοχή περνάει ξυστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

39′ Από τη μικρή περιοχή χάνει ο Φρυγανάς πολύ καλή ευκαιρία

45+ 1-0 με κεφαλιά ο Στρατιδάκης εκμεταλλεύτηκε τροφοδότηση από το Φυσσαράκη

48′ Ο Κεχρής του Ερμή κερδίζει φάουλ έξω από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής του Βύζα. Εκτελεί ο Ιακωβίδης, η μπάλα περνάει το είχος με κατεύθυνση προς τα δίχτυα αλλά ο τερματοφύλακας Κουφής διώχνη με υπερένταση σε κόρνερ

58′ Στημένη φάση. Φάουλ ο Παπαδάκης έξω από την περιοχή του Ερμή, η μπάλα σταματάει στο δοκάρι

60′ Σώζει από βέβαιο γκολ ο τερματοφύλακας του Ερμή Μάμαλης αποκρούοντας σχεδόν εξ επαφής σουτ του Μαυρονάσου

63′ Ο Παπαδάκης βγάζει με προωθημένη μπαλιά τετατέτ το Στρατιδάκη με τον τερματοφύλακα του Ερμή αλλά το σουτ του μέσου κιτρινόμαυρου κατευθύνεται έξω από το τέρμα

68′ 2-0 ο Σαχόλι σουτάρει φαλτσαριστά έξω από την περιοχή, η μπάλα έρχεται σε ελαφρά επαφή με αμυντικό του Ερμή, διαγράφει περίεργη πορεία, ξεγελά το Μάμαλη, χτυπά στο δοκάρι και μπαίνει γκολ

69′ Λάθος των αμυντικών του Βύζα, ο Χατζηιωαννίδης σουτάρει μόνος του από κοντά αλλά ο Κουφής είναι εκεί και με ενστικτώδη απόκρουση λέει όχι

81′ Διαγώνιο σουτ του Σαχόλι άουτ.

Διαιτητής: Π. Νάκος Βοηθοί: Θ. Σμαήλος, Α. Χαμπιλάι

Παρατηρητής αγώνα: Δημήτρης Κόκλας. Γιατρός: Κώστας Οικονομόπουλος

ΒΥΖΑΣ ΜΕΓΑΡΩΝ(προπονητής Λευτέρης Βασιλειάδης): Κουφής, Λύγδας, Λεβεντούρης, Φουρνάρης, Φυσσαράκης, Μανώλης (82′ Σταμέλος), Στρατιδάκης, Καραγιάννης (52′ Χαμπιλάι), Παπαδάκης, Σαχόλι, Φρυγανάς (46′ Μαυρονάσος)

ΕΡΜΗΣ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ (προπονητής Νίκος Παπακαλοδούκας):Μάμαλης, Θάνος, Πουμπουρίδης Λ., Κοντογιάννης (69′ Ντούρος), Πουμπουρίδης Σ., Καπογιάννης, Κόλα (82′ Λακουμεντάς), Σαρσαρίδης, Ιακωβίδης (65′ Πουμπουρίδης Γ.), Κεχρής, Χατζηιωαννίδης Αναπληρωματικοί:Θεοφανίδης, Μπάσιο, Θωμάς

***Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη της Φώφης Γεννηματά, προέδρου του Κινήματος Αλλαγής.

Ρεπορτάζ-Φωτό: ΓΙΑΝΝΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΠΟΥΛΟΣ